In de plenaire vergadering van de Raad van de Vlaamse Gemeenschapscommissie van 21 februari 2025, waren er heel wat onderwijsvragen: de noodkreet van de Brusselse CLB’s, antipestbeleid op Brusselse scholen, de bestrijding van radicalisme bij jongeren, artificiële intelligentie in het onderwijs in Brussel, capaciteit van technische en beroepsopleidingen in Brussel, het statuut leraar-specialist in Brusselse scholen.
In zijn antwoord op de vraag over de CLB’s en pesten, geeft minister Gatz een uitgebreid overzicht van de flankerende initiatieven van de VGC (oa Kans, Gems up, Abrusco, Time in, Gezond in Brussel, JAC en CAW, Connect, Hopon, Geïntegreerd Breed Onthaal, Schoolpoortwerking, Meander).
Bij de vraag over artificiële intelligentie verwijst de minister naar de Vlaamse overheid en het Kenniscentrum Digisprong, dat ook voor Brussel zorgt voor de nodige ondersteuning.
Over de capaciteit van technische en beroepsopleidingen in Brussel, zegt minister Gatz het volgende: “Wij zetten vooral in op capaciteitsuitbreiding, niet alleen in het ASO, maar ook in het TSO en BSO. Over de wachtlijsten merken we op basis van de aanmeldingen dat er al bij de overgang naar het secundair onderwijs een plaatstekort ontstaat: 610 leerlingen meldden vorig jaar aan voor 1B in Brusselse scholen en slechts 334 kinderen vonden plaats. Op de stuurgroep van het Lokaal Overlegplatform (LOP) Secundair Onderwijs werd recent de stand van zaken opgemaakt. Op dat ogenblik waren 2B, 3B en 4B volzet. Er zijn dus wel degelijk problemen in de B-stroom. Er is inderdaad een stijgende vraag naar praktijkgerichte opleidingen. Anderzijds is er ook daar een tekort aan leerkrachten. Het is dus niet enkel een kwestie van capaciteit en infrastructuur.”
En tenslotte, net als in Vlaanderen, is ook het statuut van leraar-specialist geen succes in Brussel. De maatregel werd in Brussel nauwelijks gebruikt.
Je kan het volledige verslag van de vergadering hier lezen.
Een overzicht van alle verslagen van de Raad (invalshoek onderwijs) kan je hier raadplegen.

Eén opmerking over 'Noodkreet CLB’s, capaciteit TSO en BSO, AI,… (Raad VGC, 21 februari 2025).'